ЗБЕРЕЖЕМО КАРПАТИ ВІД ЗАБУДОВИ ГЕСами! (КАМПАНІЯ ПРОТИ ГЕС В КАРПАТАХ)

пʼятниця, 26 червня 2015 р.

Будівництво незаконних ГЕС має бути негайно зупинене

Природоохоронці звертаються до регіональної влади із проханням захистити ріки Карпатського регіону від незаконної забудови гідроелектростанціями, яка призводить до знищення унікальної природи регіону та особливо цінних природних річок нашої країни. Необхідні термінові дії, тому що руйнуюче природу будівництво продовжується навіть у ці хвилини – на річці Сарата на Буковині компанія «Новосвіт» зараз будує малу ГЕС із порушенням законодавства та всіх природоохоронних конвенцій. Пам'ятаймо - знищене один раз зникає назавжди.

У зв'язку із загостренням ситуації навколо будівництва гідроелектростанцій (малих, міні та мікро ГЕС), з метою захисту природних річок як національного природного та культурного скарбу та унормування гідротехнічного будівництва в інтересах суспільства, збереження природи і розвитку господарства, представники Всесвітнього фонду природи WWFв Україні та інших громадських організацій країни підготували звернення до органів влади Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Рівненської та Чернівецької областей. Основні вимоги, висловлені екологами, такі:

1.            Запровадити мораторій на будівництво та погодження документації для малих, міні та мікро ГЕС на території областей до унормування питання відповідно до чинних норм українського, європейського та міжнародного законодавства.

2.            Прийняти рішення про виділення не території областей особливо цінних річкових ділянок (природних річок та їх частин), де будівництво об'єктів малої гідроенергетики буде заборонено через невідповідність законодавству про Червону книгу України, законодавству про природно-заповідний фонд України та іншим вищезгаданим нормативно-правовим актам (перелік ділянок визначається окремим додатком).

3.            Звернутися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів Українизі зверненням щодо вирішення питання про виділення і законодавчого врегулювання правового статусу особливо цінних річкових ділянок.

4.            Прийняти рішення щодо розвитку малої гідроенергетики на тих річках (ділянках річок), котрі не віднесені до особливо цінних річкових ділянок, з урахуванням басейнового підходу, комплексного використання водних ресурсів, їх охорони і збереження, врахування кумулятивних ефектів, необхідності вжиття заходів для протиповеневого і протипаводкового захисту населення і господарства, надання пріоритету освоєнню існуючих гідротехнічних споруд, обов'язкового проведення екологічної експертизи проектів тощо.

Екологи сподіваються, що прийняття відповідних рішень дозволить розв'язати чисельні конфлікти між  інвесторами ГЕС з одного боку та місцевими громадами, природоохоронцями, туристами, рибалками та іншими зацікавленими користувачами річок з іншого. Виникне можливість створення  умов для збереження й відновлення для річок і водних екосистем, а також для цивілізованого розвитку малої гідроенергетики. Звернення відкрите для підписання усіма зацікавленими сторонами.  Про підтримку просимо повідомляти на адресу apavelko@wwfdcp.org (Анатолій Павелко, WWF в Україні).

На території української частини Карпатського регіону планується спорудження понад 500 малих ГЕС. Це може призвести до суттєвих негативних наслідків для популяцій тварин, рослин та їх оселищ, ландшафтів, традиційного господарства та розвитку туризму:

·                     Порушується водопостачання у регіоні;

·                     Річки опиняються в трубах, перекриваються греблями, безповоротно руйнуються природні річкові екосистеми;

·                     Риба не має можливості мігрувати на нерест у верхів'я річок. Це значить, що більшість мігруючих видів риб зникне на кожній з карпатських річок після початку будівництва бодай однієї малої ГЕС на ній.

·                     Неминуча деградація лісів та інших природних комплексів, оселищ рідкісних представників флори і фауни, включених до Червоної книги України;

·                     Річки втрачаються як місця риболовлі та рафтингу, що цілком знищує можливості для розвитку туризму, пов'язаного з водними об'єктами;

·                     Наростають потенційні загрози, пов'язані з підтопленням, зсувами, проривами гребель;

·                     Сукупний вплив на гірський регіон значної кількості об'єктів, їх інфраструктури призведе до наростання сейсмічних ризиків та деградації ландшафтів.

Дуже легко в один момент знищити природність та естетичну цінність ландшафтів, але потім неможливо їх повністю відновити. Одноразовий прибуток для компанії фактично означає втрату назавжди природних багатств регіону, які мали бути спадщиною для багатьох поколінь місцевих мешканців та всіх українців. Збережемо унікальну українську природу разом!

Анатолій Павелко

Спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики,

Дунайсько-Карпатська програма

Всесвітнього фонду природи WWF в Україні

 


26 Червня 2015 p.

©http://briz.if.ua/

Немає коментарів:

Дописати коментар