ЗБЕРЕЖЕМО КАРПАТИ ВІД ЗАБУДОВИ ГЕСами! (КАМПАНІЯ ПРОТИ ГЕС В КАРПАТАХ)

субота, 28 квітня 2012 р.

На Закарпатті зрозуміли недоцільність спорудження 330 міні-ГЕС (ВІДЕО)


Громадськість та екологи протестують проти зведення на Закарпатті понад трьохсот міні-ГЕС. Таку програму торік затвердила Закарпатська облрада. Громадські діячі звернулися до суду, щоб скасувати це рішення. Вони вважають – будівництво ГЕС суперечить низці вітчизняних законів та міжнародних домовленостей.

На Закарпатті зрозуміли недоцільність спорудження 330 міні-ГЕС (ВІДЕО)
Ця міні-ГЕС запрацює найближчими днями. Потужність - тисяча кіловат. Вкладені 20 мільйонів гривень підприємці сподіваються повернути за 8 років. Забудовники твердять: комплекс зводять за європейською технологією.

Юрій Королишин, заступник директора з будівництва:

- Для забезпечення міграційних процесів іхтіофауни в нас передбачений рибохід, у який постійно буде потрапляти зафіксована кількість води.

Екологи ж твердять: ці місця біля ріки Шипот просто понівечили. Тутешні галявини були рясно вкриті квітами. Тепер берег розритий, замість трави - каміння й болото. Екологи - проти активного будівництва нових ГЕС без додаткових експертиз та погодження з людьми.

Андрій Погорєлов, начальник обласного управління екології:

- Я повинен сказати, що, на мій погляд, ці питання повинні бути ще раз обговорені на місцях з громадськістю. 

Тим часом сільський голова в будівництві нової ГЕС бачить позитив. І хвалить будівельників за берегоукріплення, освітлення вулиць, загорожу біля сільради. З нею згодні не всі.

Йолана Покиня, жителька села Тур'я-Поляна:

- Мало що хтось був за, а проти були, щоби не строїти ГЕС тута в Шипоті. Вже построїли, та так вже нич не зробимо. Коби вже другу не строїли.

Ще одна міні-ГЕС запроектована вище по річці. Поруч із заповідником "Соколині скелі". І неподалік від форелевого господарства.

Михайло Гартнер, працівник рибного господарства:

- Наша форель любить чисту воду. Тому, якщо там буде робити техніка, все нарушиться - екологія. Буде грязна вода, масла, бензин. 

Найбільше екологів непокоїть, чому проектувальники дали дозвіл зводити станцію у верхній частині ріки. Таке в Західній Європі було б неможливим.

Оксана Станкевич, керівник громадської організації "Екосфера":

-В Австрії перед тим, як підходити до планування, йдуть спершу наукові дослідження 4-6 років. У нас же приступили до будівництва цих ГЕС, не роблячи будь-яких жодних екологічних, гідрологічних досліджень. 

Влада Закарпаття стверджує: три великі діючі гідроелектростанції забезпечують регіон електрикою менш як на 10 відсотків. Хоча область має найбільше в Україні річок, і могла б енергію води використовувати на повну. Утім, вже зараз погоджуються: із будівництвом понад трьохсот ГЕС погарячкували.

Іван Бушко, перший заступник голови Закарпатської облдержадміністрації:

- Говорити про 330 не є доцільним. Я би даже більше сказав, що і 10 відсотків із цього не буде введено в експлуатацію.

У 2003-ому запустили міні-ГЕС у Рахівському й Тячівському районах. Місцеві жителі нарікають: підприємці, які отримують від станцій прибуток, досі не облаштували береги річок, не засипали труби й не встановили обіцяних рибоходів.
Любов Марченко. Оператор: Богдан Барбіл. Перший Національний

Немає коментарів:

Опублікувати коментар