ЗБЕРЕЖЕМО КАРПАТИ ВІД ЗАБУДОВИ ГЕСами! (КАМПАНІЯ ПРОТИ ГЕС В КАРПАТАХ)

понеділок, 15 грудня 2014 р.

Природоохоронці стурбовані: поблизу “Соколиних гір” хочуть збудувати малу ГЕС

На Рівненщині планується сумнівне спорудження малої ГЕС на р. Случ. У результаті цього можуть постраждати об'єкти природно-заповідного фонду та сама річка. Документальне забезпечення будівництва не враховує природоохоронних вимог. Філія ДП «Укрдержбудекспертиза» в Рівненській області надала 1 листопада 2012 року Експертний звіт на будівництво малої ГЕС  на р. Случ. У результаті будівництва Енергетичною компанією «Случ» можуть постраждати землі природо-заповідного фонду України. Найбільше постраждає заказник «Соколині гори».

Таке будівництво порушить норми українського природоохоронного законодавства – законів України «Про охорону навколишнього природного середовища»  та «Про природно-заповідний фонд України». Будівництво малих ГЕС вигідне інвесторам, бо зобов'язує енергопостачаючі організації купувати електроенергію за завищеним тарифом. Так, наприклад, вугільні електростанції отримують 0,77 грн. за 1 кВт/год електроенергії, державні великі ГЕС – 0,49.грн. за 1 кВт/год, а приватні малі ГЕС – від 1,82  до 3,49 грн. Такий підхід є правильним, оскільки стимулює розвиток відновлюваних джерел енергії. Висота греблі малої ГЕС на р. Случ становитиме 4 м. Це означає, що зона підтоплення може досягати 10 км вверх по течії.Ймовірно, спорудження малої ГЕС завдасть непоправної шкоди об'єктам природо-заповідного фонду.

Заказник «Соколині гори» – унікальний куточок, що поєднує в собі скельні виходи гранітів з нетиповою і рідкісною флорою, – лежить на берегах річки у тому ж місці, яке зацікавило інвесторів. Тут річка Случ врізається в Український кристалічний щит і тече в мальовничому каньйоні. На території заказника знаходяться руїни Губківського замку – найпівнічнішого із замків України. Цей куточок має не тільки природоохоронне та історичне значення, а й значний рекреаційний потенціал. За красу цієї  місцевості її часто називають «Надслучанською Швейцарією».Ділянка річки Случ, котра потрапляє в зону впливу планованої  ГЕС, є також оселищем марени звичайної, внесеної до Червоної книги України. Серед  основних причин зменшення чисельності цього виду зазначено гідротехнічне будівництво. Отже, будуть порушені  закони України «Про Червону книгу України» та «Про охорону навколишнього природного середовища».

«На багатьох прикладах ми знаємо, що у результаті подібної діяльності будуть частково затоплені або замуляться піщані пляжі, річка різко сповільнить свою течію та суттєво втратить здатність до самоочистки. Це негативно вплине на всі живі організми у ній, –  говорить природоохоронець Олег Гетун. – Слід обов'язково провести оцінку впливу проекту на навколишнє середовище, особливу увагу приділивши заказнику».«У ході розслідування з'ясувалося, що таке будівництво має сліди російського капіталу. Нам шкода, що сусідня країна не тільки чинить політичний і економічний тиск на нашу державу, а й руйнує природо-заповідний фонд України, –  говорить  Іван Оліферчук, голова туристського клубу «Обрій».

Інформація про виявлені порушення подана в прокуратуру, екологічну інспекцію, державну архітектурно-будівельну інспекцію.

За додатковою інформацією звертайтеся:

Активіст ММГО «Екоклуб» Олег Гетун

тел 0964648835, e-mail: fez412@ukr.net

Активіст Олег Гетун схематично зобразив для журналістів течію р. Случ та можливі зони затоплення "Соколиних гір" внаслідок будівництва малої ГЕС

http://ecoclubrivne.org/miniges/

 

Немає коментарів:

Дописати коментар